Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bundeswehra na zakupach

2 lipca Komitet Budżetowy Bundestagu zatwierdził kilka programów zakupów dla Bundeswehry za blisko 1 mld EUR. Zgoda tej izby parlamentu była w tym przypadku obligatoryjna, co jest niemieckim standardem dla wszystkich zamówień i projektów rozwojowych Bundeswehry o wartości wynoszącej od 25 mln EUR wzwyż.

A zatem Bundeswehra zakupi 1818 pocisków kierowanych kalibru 227 mm GMLRS Unitary do wyrzutni MARS II (Mittleres Artillerie Raketen System, europejska wersja amerykańskiego systemu M270, różniąca się m.in. wykorzystaniem systemu kierowania ogniem EFCS, uniemożliwiającego wykorzystywanie amunicji z głowicami kasetowymi). Nowe pociski rakietowe mają być w stanie razić cele punktowe i obszarowe na dystansie do 80 km. Pociski mają być dostarczone do 2023 r., zakładana jest kontynuacja ich zakupów. Umowa ma mieć wartość ok. 278 mln EUR. Zamówienie ma związek z wymaganiami stawianymi przed Bundeswehrą w kontekście jej uczestnictwa we wspólnej grupie zadaniowej bardzo szybkiego reagowania NATO (VJTF). W tym samym celu i z podobnym terminem realizacji ma być poddanych modernizacji 170 pocisków przeciwlotniczych systemu Patriot używanego przez Luftwaffe – ma to kosztować około 213 mln EUR. Nie podano, jaki typ pocisku zostanie zmodernizowany, ale najprawdopodobniej chodzi o modernizację pozostałych w oryginalnej postaci pocisków MIM-104D PAC-2 do standardu PAC-2 GEM-T.

Za 69 mln EUR Bundeswehra zmodyfikuje 405 kołowych transporterów opancerzonych Boxer. Kierowca ma otrzymać kamerę poprawiającą jego widoczność w kierunku prawej strony pojazdu – dotychczas uznawano ją za niedostateczną. Ma to przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa tak wozu, jak i innych użytkowników dróg. Warto przy okazji wspomnieć, że kilka dni wcześniej, 24 czerwca gen. broni Alfons Mais, piastujący urząd Inspektora Wojsk Lądowych, poinformował, że w ramach programu modernizacji Bundeswehry Heer planują pozyskać 85 Boxerów z wieżą uzbrojoną w 30 mm armatę szybkostrzelną i pociski przeciwpancerne MELLS (wersja licencyjna Spike LR, produkowana przez konsorcjum Eurospike). Co ciekawe, wg niego kołowe bojowe wozy piechoty miałyby zastąpić małe gąsienicowe wozy bojowe i transportery opancerzone Wiesel, używane dziś przez jednostki aeromobilne.

Ponadto Bundeswehra zamierza kupić trzy samoloty Bombardier Global 6000 za około 75 mln EUR. Po doposażeniu w specjalistyczną aparaturę, miałyby one pełnić funkcję maszyn rozpoznania elektronicznego (SIGINT, SIGnals INTelligence). Wybór padł na cywilną maszynę ze względu na to, że jest ona już użytkowana przez Luftwaffe w liczbie siedmiu do transportu VIP-ów, co ułatwi eksploatację trzech wyspecjalizowanych maszyn.

Realizowany ma być też proces zastępowania mostów czołgowych Biber na podwoziu Leoparda 1. Bundeswehra planuje zamówić 24 dodatkowe mosty Leguan na podwoziu Leoparda 2 warte około 330 mln EUR. Pakiet ma obejmować także systemy nawigacji, wyposażenie dodatkowe, sprzęt szkoleniowy i części zamienne. Także ten zakup jest realizowany ze względu na uczestnictwo Niemiec w VJTF w 2023 r. Leguany pozwolą pojazdom mieszczącym się w klasie MLC80 na pokonywanie przeszkód o szerokości do 24 metrów. W 2016 r. Bundeswehra zamówiła siedem pierwszych takich mostów.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: KMW
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc