Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Barak-MX izraelską odpowiedzią na Narew

Jednym z potencjalnych dostawców systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew jest izraelski koncern Israel Aerospace Industries, który oferuje stronie polskiej rozwiązania oparte o pociski rodziny Barak-MX.

Strona izraelska wskazuje, że oparcie Narwi na systemie Barak-MX otwiera drogę do pełnej interoperacyjności z zestawami Patriot, które zostały już zakupione przez Ministerstwo Obrony Narodowej w programie Wisła. Ważnym aspektem powyższej deklaracji jest fakt, że oba systemy są eksploatowane (a także wykorzystywane bojowo) przez stronę izraelską w obronie przestrzeni powietrznej kraju.

Dodatkowo IAI deklaruje, że Narew z pociskami Barak-MX ma być w pełni niezależnym i autonomicznym systemem. Dzięki wsparciu rządu Izraela, IAI oferuje także pełen transfer know-how, pozwalający na samodzielne prace nad dalszym rozwojem. Co więcej, dzięki analizie potencjału lokalnych przedsiębiorstw sektora obronnego, strona izraelska wskazuje, że IAI może być dostawcą know-how dotyczącego wyrzutni oraz efektorów (około 90% całości może zostać spolonizowana i produkowana w Polsce), w pozostałej części ma wspierać proces integracji systemu opartego o rozwiązania krajowe. Powstanie wysoko specjalistycznych miejsc pracy może mieć także pozytywny wpływ na kwestie zatrudnienia, a także kształcenia nowego pokolenia pracowników.

Co ważne, obecne rozwiązania prezentowane przez IAI wskazują, że Narew uzbrojona w pociski Barak-MX mogłaby być nie tylko uzupełnieniem ale i wsparciem dla Wisły – wszystko za sprawą możliwości wykorzystania trzech odmian Baraków, których zasięg dochodzi do 150 km.

(ŁP) Foto: IAI
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Barak-MX izraelską odpowiedzią na Narew”

  1. NIECH POLSKI RZĄD,MON POZYSKA TECHNOLOGIE WOJSKOWE IZRAELSKICH SYSTEMÓW RAKIETOWYCH PRZECIWLOTNICZYCH,PRZECIWRAKIETOWYCH,POCISKÓW BALISTYCZNYCH LORA,JERYCHO 2I3,TECHNOLOGI KOSMICZNYCH (SATELITY ROZPOZNAWCZE,NAWIGACYJNE,TELEKOMUNIKACYJNE I INNE),TECHNOLOGIE SYSTEMÓW WALKI ELEKTRONICZNEJ,RADIOELEKTRONICZNEJ I INNE TECHNOLOGIE WOJSKOWE.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc