Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Atak rakietowy na Syrię

W nocy z 13 na 14 kwietnia Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Francja zrealizowały skoordynowany atak rakietowy na instalacje wojskowe w Syrii, które znajdują się pod kontrolą sił wiernych prezydentowi Asadowi.

Powodem ataku był, kolejny, atak chemiczny sił rządowych na cele cywilne w Syrii. Łącznie w ataku wykorzystano ponad sto pocisków manewrujących kilku typów, które zniszczyły dwa magazyny składowania (domniemanych) komponentów broni chemicznej w rejonie miasta Homs, a także Centrum Naukowo-Badawcze na przedmieściach Damaszku. Po raz pierwszy koalicja międzynarodowa wykorzystała szeroki wachlarz pocisków, w tym (po raz pierwszy) AGM-158 JASSM-ER, a także MBDA MdCN.

W ataku wzięły udział okręty wojenne ze Stanów Zjednoczonych, które odpaliły 66 pocisków Tomahawk, a także francuska fregata Languedoc – trzy pociski MdCN. Dla Francuzów była to pierwsza okazja do praktycznego przetestowania duetu fregaty typoszeregu FREMM i pocisków manewrujących. Bombowce B-1B Lancer odpaliły 19 pocisków AGM-158 JASSM-ER, a brytyjskie i francuskie samoloty bojowe odpaliły pociski manewrujące Storm Shadow/SCALP.

(ŁP) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Atak rakietowy na Syrię”

  1. Od kiedy bombarduje się składy komponentów chemicznych ??? Co za absurd....... . A po drugie 70 % rakiet wystrzelonych w bandyckim ataku nie trafiło w cel lub zostały zniszczone , przez syryjskie środki przeciwdziałania. Atak na pewno przyspieszy wyposażenie się zbrojnych Syrii w zestawy S-300 i Pancyr . I to jest jedyny plus tego ataku

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc