Zaloguj

Pomnik Wojny w Seulu

WITH_SPEC_1_2016_muzeum

K1 Rokit: po naciśnięciu guzika rozbłyska światłami, a z wnętrza dochodzi odgłos silnika, przerywany co jakiś czas odgłosem wystrzału armaty. Ogólnie aranżacja przypomina zabawkę, ale dzieciom licznie odwiedzającym to miejsce bardzo się podoba.

Pomnik Wojny to muzeum wojskowe w Seulu. Jest to monumentalna budowla ulokowana w centrum miasta, przypominająca pałac, pełniąca rolę nie tylko placówki muzealnej, ale także centrum kulturalnego, ośrodka edukacji patriotycznej i historycznej oraz parku rekreacyjnego.

Wewnętrzna ekspozycja jest rozmieszczona na trzech poziomach. Na każdym z nich znajduje się kino, w którym wyświetlane są filmy dotyczące koreańskiej historii wojen i wojskowości oraz dnia współczesnego Sił Zbrojnych Republiki Korei.
Na pierwszym z poziomów można obejrzeć szereg eksponatów od czasów prehistorycznych do okresu drugiej wojny światowej. Miłośnicy dalekowschodniej białej broni nie będą rozczarowani, zaskakująco dużo jest też egzemplarzy średniowiecznej broni miotającej oraz nowożytnej artylerii. Zwiedzający może także znaleźć niewielką ekspozycję przedstawiającą mundury i broń mocarstw europejskich z przełomu XIX i XX wieku.
Kolejny, drugi i główny poziom, jest zdominowany (tak jak całe muzeum-pomnik) przez wojnę koreańską (1950-1953). Znajdują się tutaj ekspozycje poświęcone inwazji Koreańczyków z północy, kontrofensywie, walkom na froncie, udziałowi chińskich ochotników i antykomunistycznej partyzantce. To wszystko w jednym skrzydle tegoż poziomu, a w drugim – wystawa sprzętu Sił Zbrojnych Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej z okresu wojny oraz ekspozycja dotycząca wojny na morzu.
Piętro wyżej, na trzecim z poziomów, znajduje się ekspozycja przedstawiająca mundury i broń żołnierzy państw Organizacji Narodów Zjednoczonych, którzy walczyli przeciwko komunistom z północy i wystawa poświęcona uchodźcom wojennym. Następnie zwiedzający może zaznajomić się z udziałem południowokoreańskich sił ekspedycyjnych w wojnie w Wietnamie oraz z wystawami przedstawiającymi współczesność Sił Lądowych, Sił Powietrznych i Sił Morskich Republiki Korei. Spora ekspozycja dotyczy także zwalczania grup specjalnych, które przenikały z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej na południe.
Większość wystaw jest przedstawiona w formie dioram naturalnej wielkości z odpowiednim podkładem dźwiękowym. Przy ekspozycjach znajdują się też monitory, na których można obejrzeć filmy tematycznie związane z każdą z wystaw w kilku opcjach językowych. Generalnie dioramy te są bardzo naturalistyczne, a w salach wystawowych starano się dodatkowo stworzyć odpowiedni nastrój.
I tak na przykład wchodząc do sali poświęconej udziałowi Koreańczyków z południa w wojnie wietnamskiej przechodzi się przez zainscenizowaną dżunglę, a temperatura w sali oraz wilgotność powietrza są wyraźnie wyższe, niż w innych częściach budynku. Bardzo sugestywna jest także sala poświęcona uchodźcom wojennym: absolutnie nie pozostawia wątpliwości, kto był złym agresorem. Na tym samym poziomie znajduje się także pokój symulacji wojennych oraz strzelnica, na której zwiedzający mogą postrzelać (oczywiście nie amunicją bojową, tylko na symulatorze) z broni ręcznej będącej w wyposażeniu Sił Zbrojnych Republiki Korei.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusertagcrosslistfunnelsort-amount-asc