Zaloguj

Polska Grupa Zbrojeniowa filarem realizacji Planu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

LAI_2_2016_PGZ

Pod koniec ubiegłego roku Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i przedsiębiorstwa wchodzące w jej skład zawarły z Ministerstwem Obrony Narodowej pakiet umów bezpośrednio związanych z realizacją Planu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2013-2022, których wartość przekracza 4 miliardy złotych.

W obliczu coraz poważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego, pierwszoplanową kwestią staje się tak szybkie, jak to tylko możliwe, przystosowanie przemysłowego potencjału obronnego do wypełnienia w maksymalnym stopniu założeń Planu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. To, co podkreślam z całą mocą, jest misją PGZ – podkreślił Arkadiusz Siwko, prezes PGZ S.A.

Jako pierwsza, w dniu 16 grudnia 2015 roku, podpisana została umowa pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia i PIT-RADWAR S.A., określająca warunki dostawy Siłom Zbrojnym RP Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych Poprad, ważnego elementu systemu przeciwlotniczego najniższego szczebla naszej armii. Znaczenie tego wydarzenia było wielorakie. Po pierwsze, jej wartość przekroczyła miliard złotych, a taka kwota zawsze ma znaczenie - tak dla wykonawcy, jak i budżetu państwa, tym bardziej, że ostatni tak duży kontrakt związany z modernizacją techniczną MON zawarło niemal dwa lata wcześniej. Po drugie, była to pierwsza „duża” umowa zawarta przez resort obrony po jesiennych wyborach parlamentarnych i przejęciu władzy przez Zjednoczoną Prawicę. Po trzecie wreszcie, ponieważ po raz pierwszy w uroczystości wzięli udział członkowie nowego zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

W obecności: sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego, szefa IU gen. bryg. Adama Dudy, prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Arkadiusza Siwko i dwóch jej wiceprezesów: Macieja Lwa-Mirskiego i Ryszarda Obolewskiego, a także prezesa PIT-RADWAR S.A. Ryszarda Kardasza, podpisali ją - z ramienia PIT-RADWAR S.A.: Janusz Wieczorek, członek zarządu i Alicja Tomkiewicz, dyrektor handlowy, prokurent spółki, zaś ze strony Inspektoratu Uzbrojenia płk Piotr Imański, zastępca szefa IU. Wartość kontraktu wynosi 1 083 500 000 PLN (brutto) i przewiduje on dostawę 77 zestawów przeciwlotniczych w latach 2018-2021. Wraz z nimi dostarczony ma zostać pakiet szkoleniowy w zakresie eksploatacji, obsług, napraw i remontów.

Dzień później, 17 grudnia ub.r., w Oddziale MESKO S.A. w podwarszawskim Lubiczowie, podpisana została umowa dotyczącą dostaw przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR Dual. Z ramienia Inspektoratu Uzbrojenia podpisał ją płk Piotr Imański, zaś ze strony MESKO S.A. członkowie zarządu firmy: Piotr Jaromin i Jarosław Cieślik.

Przedmiotem umowy, będącej kontynuacją Programu Uzbrojenia „Przeciwpancerne Pociski Kierowane”, jest dostarczenie w latach 2017–2020 1000 przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR wraz z zestawami do prowadzenia badań starzeniowych, pozwalających na wydłużenie okresu przydatności amunicji do użycia. Pociski te mają w pierwszej kolejności wejść do uzbrojenia kołowych wozów bojowych Rosomak, wyposażonych w wieże bezzałogowe ZSSW-30 z wyrzutniami ppk Spike-LR. Będą także w pełni kompatybilne z wyrzutniami przenośnymi, będącymi już w uzbrojeniu Wojsk Lądowych SZ RP. Wartość umowy wynosi nieco ponad 602 mln PLN.

22 grudnia 2015 r. spółka MESKO S.A. podpisała kolejną umowę z MON, także wieloletnią, obejmującą lata 2016-2019, na dostawę amunicji 30×173 mm z pociskiem podkalibrowym ze smugaczem APFSDS-T i wielofunkcyjnym z samolikwidatorem MP-T/SD do 30 mm armat automatycznych ATK Mk44 Bushmaster II, które stanowią uzbrojenie kołowych wozów bojowych Rosomak. Przedmiotem dostawy będzie 151 956 sztuk nabojów, a wartość to 168 mln PLN.

28 grudnia 2015 r., w radomskiej głównej siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., została podpisana umowa dotycząca modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL. To jeden z najważniejszych programów modernizacji Wojsk Lądowych zapisanych w Planie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022. Zrealizuje go konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy S.A. z Gliwic, przy istotnym udziale kilku innych przedsiębiorstw należących do PGZ, zaś strategicznym partnerem modernizacji będzie niemiecka firma Rheinmetall Landsysteme GmbH, należąca do koncernu Rheinmetall Defence.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusertagcrosslistfunnelsort-amount-asc